+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

IAPS-CS Kültür ve Mekan Tasarım Atölyesi 4

1 Ekim 2018, 13:00
  defa okundu.

"Sonsuz bir kentsel artikülasyon mekanı olarak İstanbul" ana teması altında gerçekleşecek olan atölye, İstanbul’un çoklu yapısı bağlamında söylem, eylem, inşa ve ifşa üzerine artiküle edilen kent sorgusunu ortaya koymayı amaçlıyor.

IAPS-CS Kültür ve Mekan Tasarım Atölyesi 4

IAPS-CS Kültür ve Mekan Buluşmaları Tasarım Atölyelerine başvurular başladı! Başvurular için son gün 23 Kasım 2018.


Detaylı bilgi ve başvurular için:

www.iaps-culturespace.com
www.iaps-culturespace.com/bulusmalar4
www.iapscsnetwork2018.tumblr.com
www.instagram.com/iapscultureandspaceEtkinlik, yedi ayrı alt atölyeden oluşmaktadır:


Etkinlik Takvimi

 • Atölye konularının ilanı: 19 Ekim 2018
 • Katılımcılar için son başvuru tarihi: 23 Kasım 2018
 • Atölye: 17-20 Ocak 2019
 • Sunum ve Sergi: 11-16 Şubat 2019
 • Kültür ve Mekan Öğrenci Buluşmaları 4:
 • (Sempozyum, Kolokyum, Sergi, ödül töreni): 16 Şubat 2019

 

2018 yılı içerisinde mezun olmuş olan öğrencilerin de katılımına açık atölyelere başvurmak isteyen öğrencilerin 23 Kasım 2018 tarihine kadar katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

"Sonsuz bir kentsel artikülasyon mekanı olarak İstanbul" ana teması altında gerçekleşecek olan IAPS-CS Network Kültür ve Mekan Tasarım Atölyesi 4, İstanbul'un çoklu yapısı bağlamında söylem, eylem, inşa ve ifşa üzerine artiküle edilen kent sorgusunu ortaya koymayı amaçlar.

Atölye çalışmaları,

 • Kenti zihnin merkezine almak, tasarımın yapım-bozum-yeniden yapım döngüsünde ortaya nasıl bir bütünü ya da parçayı koyar?Değişen ve dönüşen İstanbul'un sonsuz katmanları bu zamansal kesişim noktaları üzerinden, nasıl alternatif yaşam senaryoları üretebilir? İstanbul'a dair alternatif, önerme, manifesto ve diyalog olanakları neler olabilir?
 • Artiküle edilen kent ne söyler, bugünün mimarlığının dili nedir? Nasıl okunur? Mimarlık bugün neyi, nasıl inşa eder?
 • Mimari kendini kentin öngörülemeyen hali ile nasıl ilişkilendirir?
 • Kent nasıl tepki verir, mimarlık nasıl müdahale eder, yer ne söyler, toplum ne okur?
 • Sonsuz bir kentsel artikülasyon mekanı olarak İstanbul'da yeni yaşam biçimleri üzerine oluşturulacak bir dizin, içinde hangi "yeni" kavramları barındırır?

gibi sorular üzerine yeni bir zihinsel inşa süreci ortaya koymayı hedefler. Bu kapsamda IAPS-CS Kültür ve Mekan Tasarım Atölyesi 4 mimarlık, tasarım, güzel sanatlar fakülteleri lisans öğrencilerini 17-20 Ocak 2019 tarihleri arasında çeşitli seminer, film gösterimleri ve farklı atölye çalışmaları ile katılımcılarını kentsel artikülasyonların sınırları ve olasılıkları üzerine önerme, manifesto ve diyalog olanaklarını tartışmaya ve üretmeye davet etmektedir.

Atölye Yürütücüleri

 1. Nagehan Açimuz, Seçil Mungan, Melis Keskin
 2. Demet Mutman - Bastian Lange - Ayşenur Tuğçe Öztürk
 3. Ali Kemal Terlemez - Orkan Zeynel Güzelci
 4. Alayca Erözçelik - Metin Çavuş
 5. İhsan Oturmak -Seda Oturmak - Feyza Sayman
 6. Gökçe Ketizmen Önal, Arzu Varol
 7. Ayşe Okudan - Güher Gürcan Tan


Sonuç Ürün

Paftalar 2xA1 (format ayrıca belirtilecektir) + kısa film + model + alternatif sunum teknikleri üzerine tartışılacaktır.

Ödül

Katılımcılar arasında yapılan oylama sonucunda en başarılı görülen çalışma ekibi üyelerine Sarı Lale Kart ödülü verilecektir. (Jürinin uygun görmesi halinde seçilen çalışmalara Jüri Özel Ödülü olarak yıllık İstanbul Art News aboneliği verilecektir.)

Atölye Katılımcıları için Katılım Koşulları

Tasarım Atölyesi, mimarlık ve tasarım fakültelerinin bölümlerinden (Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Tasarımı, Grafik Tasarım gibi) birinde okuyan lisans öğrencilerinin bireysel ya da ekip olarak katılımına açıktır. Oluşturulan/ önerilen ekipler psikoloji, sosyoloji gibi alanlardan üyeler/öğrenciler olarak oluşturulabilir. 2018 yılı içerisinde mezun olmuş olan öğrenciler de katılabilirler. Atölyelere katılmak isteyen öğrencilerin 23 Kasım 2018 tarihine kadar https://goo.gl/forms/MR96VvlddhGuS4co2 adresindeki çevrimiçi formu doldurmaları gerekmektedir. Atölye Gruplarının her birine en çok 10 öğrenci kabul edilecektir.

Katılım ücreti 75TL'dir ve Alico Turizm adına Garanti Bankası TR23 0006 2000 7130 0006 2966 98 IBAN Numaralı hesabına yatırılacaktır. Açıklama kısmına IAPS-CS Etkinlikleri-Atölye katılım ücreti yazılmalı, ayrıca Ad-Soyad ve T.C. kimlik numarası bilgileri eksiksiz olarak belirtilmelidir. Ücretin yatırıldığına dair makbuz veya yatırıldığını gösterir bir belge (ATM makbuzu, internet bankacılığı çıktısı vb.) atölye sırasında koordinasyon ekibine elden teslim edilecektir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
ETKİNLİK BİTTİ
Dokümanlar

Duyuru Kitapçığı
Künye
Başlangıç: 17 Ocak 2019
Bitiş: 20 Ocak 2019
Kent: İstanbul
Yer: ÖzÜ - X
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler