+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Prevantoryum

9 Mart 2018, 12:00
  defa okundu.

Elif Çelebi ve Çağrı Saray'ın aynı anda hem birbirinden farklı hem de ortak bir anlatı yöntemini paylaştıkları "Prevantoryum" 21 Mart'ta Çarşamba Kasa Galeri'de açılıyor. Sergi, 2 Mayıs 2018 tarihine kadar Kasa Galeri'de ziyaret edilebilir.

Prevantoryum

İstanbul Anadolu yakasının ikinci en büyük yeşil alanı ve birinci derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu'nu tarihsel, kentsel ve ekolojik bir akıbet deneyimi olarak merkezine alan "Prevantoryum", Elif Çelebi ve Çağrı Saray'ın kolektif üretim yöntemi ile ortaya çıkardıkları bir sergi olarak 21 Mart - 2 Mayıs tarihleri arasında Kasa Galeri'de izlenebilecek.

Sanatçılar, bugün metropol mekanı içinde varlığını sürdürmeye çalışan Validebağ Korusu'nu uygun bir karşılaşma uzaklığında keşif, kayıt, araştırma, hatırlama, belgeleme ve temsil sahnesi olarak ele alıyor, bunu yaparlarken koruya dair bir dizi öğe ve izden yola çıkarak kamusal mekanı bir anlam taşıyıcısına dönüştürüyor.

Hastalığa yakalanma riski taşıyan ancak henüz hastalığa yakalanmamış olanlara önleyici koruma / iyileştirme yöntemlerinin uygulandığı kamusal kurum anlamına gelen "Prevantoryum" başlığıyla sergi, Validebağ Korusu'nu tarihsel / toplumsal / kentsel ve ekolojik farkındalık ile mücadele geleceğinin prova edildiği tüm mekânsal deneyimler için ortak bir alan haline getiriyor.

Desen, fotoğraf, video ve mekan düzenlemesi ile araştırma ve dökümantasyon seçkisinden oluşan sergide Çağrı Saray, Validebağ Korusu'na öznel sanat pratiğindeki ana akslar çerçevesinde yaklaşıyor. Sanatçı, "mekan"ın dönüşümünde iktidar mekanizmaları ve meta ekonomisi ilişkisi, kolektif hafıza ve tarihin parçalanmasında kamusal alana yönelik müdahalelerin etkisi çerçevesinde bir okuma öneriyor. Elif Çelebi ise Validebağ Korusu'nu sanat pratiğinde etkin olan canlı türler arasındaki hiyerarşi-üstü bakış açısı perspektifinde ele alıyor. Sanatçı, geçişgenlik, geçicilik ve akışkanlık fikrinin yansıdığı üretimleriyle Validebağ Korusu'nu değişimin "doğal" süreçleri, ekolojik süreklilik ve insan-doğa ilişkisine yönelik olarak bir araştırma sahası haline getirerek parkın ekosistemine yakından bakıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 21 Mart 2018
Bitiş: 02 Mayıs 2018
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler