+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Nâzım Hikmet'in Döneminde Sanat

8 Ocak 2018, 08:50
  defa okundu.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Nâzım Hikmet'in yaşadığı dönemin sanatı, edebiyat, resim, heykel, mimari, fotoğraf ve sinemadan örneklerle ele alınıyor.

Nâzım Hikmet'in Döneminde Sanat

15 Ocak Pazartesi günü, üç oturum halinde bütün gün sürecek olan konferansta, 1920'lerden 1950'lere uzanan süreçte var olan sanatsal akımlar, karşı akımlar ve resmi söylemler değerlendirilecektir. Etkinlik ile Nâzım Hikmet'i sadece kendi eserleri üzerinden değil, aktif olduğu dönemdeki sanatsal ve tarihsel bağlam içinde düşünebilmek ve bu çerçevede edebiyat, resim, heykel, mimari, fotoğraf ve sinema üzerinden eleştirel bir tartışma zemini yaratabilmek amaçlanıyor.

Hakkı Başgüney'in Nâzım'ın edebiyattaki etkisini ve Ahu Antmen'in sanatsal modernizm ve kimlik ilişkisini ele alacakları sunumlarıyla saat 10:00'da başlacak olan birinci oturumu, söz konusu dönemde mimari ve sinema alanlarında yaşanan gelişmeleri inceleyecek olan Elvan Altan ve Özde Çeliktemel-Thomen'in sunumları takip edecek. Öğleden sonraki oturum, Ahmet Gürata'nın sinema ve ulusal kimlik ilişkisini ele aldığı konuşmasıyla başlayacak. Senaryosunu Nâzım Hikmet ve Kenan Orkan'ın yazdığı Barbaros Hayrettin Paşa (1951) adlı filmin gösteriminin ardından Özde Çeliktemel-Thomen, Ahmet Ersoy ve Ahmet Gürata'nın film hakkında tartışacakları bir panelle konferans sona erecek.

Yer: Büyük Toplantı Salonu, Güney Kampüs

Etkinlik herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 15 Ocak 2018 10:00
Bitiş: 15 Ocak 2018 17:00
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler