+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı 12-13 Aralık

6 Aralık 2017, 09:04
  defa okundu.

12-13 Aralık 2017 tarihinde Bodrum’da Azka Otel’de Bodrum Belediyesi, Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği ve Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı iş birliğiyle “Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı” düzenlenecektir.

Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı 12-13 Aralık

Bu çalıştayda, Ekim ayından bu yana ziyarete kapatılan Bodrum Kalesi’nde uygulanmaya başlanan restorasyon ve yeni müze projesi, ulusal ve uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacaktır.

1986-87 yıllarında “anıtsal yapı” olarak tescil edilen ve “1.derece arkeolojik sit alanı” statüsü kazanan Bodrum Kalesi, 2016 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’nde yer almaktadır. 2014’de Kültür Bakanlığı kalenin restorasyonunu ve içindeki müze işlevinin yeniden ele alınmasını öngören bir projeyi ihale etmiştir. Bodrumlular, kamuyla tartışılmadan geliştirilen bu projeyle ilgili derin kaygı duymaktadır. Mimarlık ve sivil toplum örgütleri bu bağlamda, Bodrum’da ve başka kentlerde müellifin de katıldığı çeşitli toplantılar düzenlemiş ve konu tartışmaya açılmıştır.

Bu kez, 12-13 Aralık’ta Bodrum’da gerçekleştirilecek olan çalıştay, uluslararası bir nitelik taşıyacak ve bu iki gün boyunca ağırlıklı olarak bilimsel bir tartışma ortamı oluşturulmaya çalışılacaktır. Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden mimarlık, koruma, savunma yapıları, arkeoloji ve müzecilik alanlarından uzmanlar bir araya gelerek görüşlerini tartışacaklar ve bu iki günün sonunda hazırlanacak bir bildiriyle, sonuç kamuoyuna ve ilgili kuruluşlara duyurulacaktır.

Çalıştay herkesin katılımına açıktır, simultane çeviri yapılacaktır. 

Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Dokümanlar

Program
Künye
Başlangıç: 12 Aralık 2017 10:00
Bitiş: 13 Aralık 2017 18:30
Kent: Bodrum
Yer: Azka Otel
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler