+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

“Cemal Emden Fotoğraflarıyla LOUIS KAHN’A YENİ/DEN BAKIŞ”

15 Kasım 2017, 13:36
  defa okundu.

Pera Müzesi'nin "Cemal Emden Fotoğraflarıyla LOUIS KAHN'A YENİ/DEN BAKIŞ" sergisi, dünyaca tanınmış Amerikalı mimar, düşünür ve sanatçı Louis Kahn'ın yapıtlarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor.

“Cemal Emden Fotoğraflarıyla LOUIS KAHN’A YENİ/DEN BAKIŞ”

Seranit Grup sponsorluğunda düzenlenen serginin küratörlüğünü mimar N. Müge Cengizkan, tasarımını ise Bülent Erkmen üstleniyor. Mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Emden'in belgelediği ve Kahn'ın yapılarına yeni bir bakış sunan fotoğrafları merkezine alan sergi, Kahn'ın tüm yaşamını geçirdiği, çalıştığı ve eğitmenlik yaptığı Pensilvanya, Dakka ve Ahmedabad'da bulunan mimari yapıtlarına ait çizim ve fotoğrafların yanı sıra seyahat eskizlerini bir araya getiriyor. Sergi, Louis Kahn'ın çok yönlü kişiliğini gözler önüne sererken, sanatçının Türkiye'deki bu ilk sergisi kapsamında, Amerika'da öğrencisi olmuş Orta Doğu Teknik Üniversitesi kökenli mimar-eğitimcilerin deneyim ve düşüncelerini paylaştıkları röportajlar da izleyiciyle buluşuyor.

"Cemal Emden Fotoğraflarıyla LOUIS KAHN'A YENİ/DEN BAKIŞ" sergisine eşlik eden ve yine tasarımını Bülent Erkmen'in gerçekleştirdiği katalog, N. Müge Cengizkan, Jale Erzen, Ahmet Gülgönen, Gönül Aslanoğlu Evyapan, Neslihan Dostoğlu, Cengiz Yetken, Yıldırım Yavuz, Orhan Özgüner'in metinlerini bir araya getirmenin yanı sıra, Kahn'ın Türkçeye ilk kez çevrilen kült metinlerini de içeriyor.

9 Aralık Cumartesi günü saat 15:00'da ise, Louis Kahn'a Yeni/den Bakış kataloğu yazarlarından Ahmet Gülgönen ve Jale Erzen, Pera Müzesi Oditoryumu'nda gerçekleşecek söyleşide bir araya geliyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Ahmet Sağır / 26 Aralık 2017, 15:56
Gerçekten çok güzel bir sergi olmuş.
 
 

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 07 Aralık 2017
Bitiş: 04 Mart 2018
Düzenleyen: Pera Müzesi
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler