+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Kim Kimi Güverteden Atar?" Sergisi

29 Kasım 2016, 14:07
  defa okundu.

Oliver Ressler'in göç, sınırlar, yurttaşlık, sermaye konularını ve alternatif ekonomileri irdeleyen fotoğraf, duvar yazısı, film ve enstalasyon işlerini bir araya getiren sergisi 15 Ocak'a kadar SALT Galata'da izlenebilir.

"Kim Kimi Güverteden Atar?" Sergisi

Oliver Ressler, "Too big to fail", Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Oliver Ressler'in 2005'te Platform Garanti'deki İdeal Toplum Kendini Yaratır sunumundan bu yana İstanbul'daki ilk sergisi olan Kim Kimi Güverteden Atar? sanatçının son 12 yıldaki üretimlerinden oluşur. Sergi, göç, sınırlar, yurttaşlık, sermaye ve alternatif ekonomileri irdeleyen fotoğraf işleri, duvar yazıları, filmler ve enstalasyonları bir araya getirir. Bu işler, güncel meseleleri devlet politikaları açısından birbiriyle ilişkilendirmek yerine, bunların süregelen bir küresel krizin iç içe geçmiş yüzleri olarak okunabileceğine işaret eder.

Ressler'in üretimi, krizin cisimsiz sesleri, görünür belgeleri ve ezelî düşmanına mevcudiyet kazandırır. Sanatçı, bu düşmanı, "devletsiz ve mülksüzlerin düzeni hedef alarak rekabetçiliği bozguna uğrattığı, dikenli tellerle kuşatılmış kontrol noktalarını alaşağı ya da fabrikaların işleyişini ters yüz ettiği toplumsal bir buluş" olarak tanımlar ve ekler: "Ekonomi diye bilinen enkazdan günün birinde gezegeni kurtaracak ve yaşamaya değer bir hayat yaratacaksak hiç olmazsa buna ihtiyaç var."

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 23 Kasım 2016
Bitiş: 15 Ocak 2017
Düzenleyen: SALT
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler