+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Yer/Fold: Kentte Bir Deneyim" Sergisi

16 Kasım 2016, 12:01
  defa okundu.

Sıradan bir apartman dairesinden, çalışma ve sergileme yerlerinin iç içe geçtiği loft bir mekana giden yolun mimari, grafik ve fotografik öyküsünü anlatan "YER" isimli enstalasyon, 18 Kasım 2016-30 Ocak 2017 arası İzmir / YERce Art Studio'da görülebilir.

"Yer/Fold: Kentte Bir Deneyim" Sergisi

İyi Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen serginin açılışı, 18 Kasım saat 18:00'de YERce Art Studio'da yapılıyor. 

"YER" hakkında:

İzmir'de sıkışık bir yerleşim bölgesi olan Alsancak'ta yoğun bir trafik ve yaya akışının olduğu caddeye paralel olan 1487 Sokak'tayız. Bir paralelindeki bu hareketliliğe karşın kendi dünyası olan sakin bir sokak burası. Yer yer önlerinde küçük bahçelerin bulunduğu 5-6 katlı apartmanlar, çam, portakal, limon ağaçları arasından kuş sesleri ve çok sayıda park halinde duran araç var. Apartmanların zemin katları genellikle işyeri olarak kullanılmakta.
Bu sokağın ortalarına doğru yine önünde çam ağaçları ve bir limon ağacının bulunduğu bir apartmanın zemin katında bulunan iki katlı daire, bizim öykümüzün başlangıç noktası. Burası daha önceden konut olarak kullanılmış "potansiyel" i olduğunu düşündüğümüz bir YER.
Daha önceden konut olarak kullanılmış bu yeri, çalışma-sergi-yaşama işlevlerinin karşılanabildiği bir yere dönüştürmek fikri vardı aklımızda.
Böylelikle bu yer, işlev ve yaşama biçimi açısından katlanan, çoğalan bir duruma sahip olacaktı. Birbirinden bağımsız düşünülebilecek bu işlevler ya da yaşama biçimlerinin, birbiri ile nasıl beraber yaşayacağı, birbiri arasındaki geçirgenliğin nasıl sağlanacağı, yaşamsal-mekansal akışkanlığın nasıl olacağı gibi sorular karşımıza çıkacaktı.
İçindeki yaşam/larla beraber bu yerin sokakla kuracağı ilişki de ayrıca ele aldığımız bir konuydu. Sokağa bakan yüzün, katlanan ve bir tarafa doğru toplanan niteliği, iç ve dışın gerektiğinde birbirine aktığı birbiriyle bütünleştiği bir zemini sağlayacaktı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 18 Kasım 2016 18:00
Bitiş: 30 Ocak 2017
Düzenleyen: YERce Mimarlık
Kent: İzmir
Yer: Yerce Art
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler