+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Günlük Sesler / Everyday Sounds

28 Aralık 2015, 14:11
  defa okundu.

Günlük Sesler: Sesi Gündelik Hayat Üzerinden Keşfetmek sergisi Dolby Atmos, Extreme Audio ve Pana Film Stüdyoları’nın katkılarıyla 8 Ocak - 20 Mart 2016 tarihleri arasında ANAMED'de.

Günlük Sesler / Everyday Sounds

Kent yaşamına dair çeşitli seslerin deneyimlenebileceği #GünlükSesler sergisinde, gündelik hayatta dikkatten kaçan sesler de ziyaretçilerle buluşacak.

İçerik geliştirme, sergi tasarımı ve grafik tasarımını Pattu Architecture'ın (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendiği sergide, ses tasarımcıları Mine Erkaya ve Ateş Erkoç'un ses yerleştirmeleri ile ziyaretçilere mekan, sokak ve kent gibi farklı ölçeklerde bir soundscape (ses alanı) deneyimi sunuluyor.

Farklı bölümlerden oluşan sergi, "Birey içinde bulunduğu ses ortamını nasıl algılar?" sorusu ile başlayıp günün temposunda kaybolan sesleri ayrıştırabileceğimiz etkileşimli bir yerleştirme ile devam ediyor. Sonraki bölümde, senaryo ve kurgusu Vassilis Danellis, hareketli görselleri Hürcan Emre Yılmazer'e ait "Şehirde Yine Bir Gün" adlı ses yerleştirmesi, sokakta kaydedilen sesleri ve efekt tasarımlarını ziyaretçilerle buluşturuyor.

Kent seslerinin derlendiği başka bir bölümde ise, ziyaretçilere etkinliğin parçası olma imkânı sunulacak. Çalışmaya katılmak isteyenler, bu amaçla oluşturulan www.soundsslike.com internet sitesini ziyaret ederek, kentlerinde kaydettikleri sesleri yükleyebilecekler. Katılımcıların paylaşacakları sesler, hem web sitesinde hem de sergide oluşturulacak ses haritasında yer alacak.

Sergide ayrıca, kültürel hafıza ve kimliğin sürdürülebilir olmasının öneminin vurgulandığı ve bu doğrultuda günlük seslerin kayıt altına alınmasıyla geliştirilen Pınar Çevikayak Yelmi'nin "İstanbul'un Sesleri" çalışması da yer alacak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 08 Ocak 2016 10:00
Bitiş: 20 Mart 2016 18:00
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler