+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Çinici Arşivi, ODTÜ'ye Bakış Konferansı

13 Ağustos 2015, 15:14
  defa okundu.

29 Eylül 2015 tarihinde, SALT-ODTÜ iş birliği ve Kalebodur desteğiyle Ankara’da düzenlenecek olan konferansta, Altuğ-Behruz Çinici’nin ODTÜ projesi yorumlanacak.

Çinici Arşivi, ODTÜ'ye Bakış Konferansı

SALT Araştırma’ya 2014’te devredilen Altuğ-Behruz Çinici Arşivi, herkesin katılımına açık programlarla yorumlanmaya devam ediyor. Bu kapsamdaki ikinci program olan konferans, SALT ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğiyle Ankara’da düzenlenecek. Konferansta, Altuğ-Behruz Çinici’nin ODTÜ projesi, ODTÜ’lü mimar ve akademisyenler tarafından Çinici Arşivi, üniversite arşivi ve diğer bağımsız çalışmalar üzerinden çeşitli bağlamlarda tartışılacak.

Behruz Çinici, ODTÜ projesini, “kurulduğu 1956 yılından bu yana ülkede pek çok konuda önder, yaratıcı ve üretken bir model” olarak tanımlar. Bu açıdan konferans, ODTÜ’nün bir şehircilik, sosyal hayat, peyzaj ve mimarlık modeli olarak okunmasını; projenin farklı katmanlarda incelenmesini sağlamayı amaçlıyor.

 Kataloglanma süreci devam etmekte olan ODTÜ projesi belgeleri, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nin en büyük bölümünü oluşturur. Bu belgeler, farklı ölçeklerde ayrıntılandırılmış çizimlerden inşaat seyir defterlerine, fotoğraflardan yazışmalara kadar çeşitlenir. Behruz Çinici ve onun deyimiyle “ODTÜ’nün baş mimarı” olan eski rektör Kemal Kurdaş’la yapılmış sohbetlerin ses ve video kayıtları arşive derinlik kazandırır. Arşiv, ODTÜ projesini mimarlık, şehircilik ve inşaat alanlarında tüm detaylarıyla belgeleyebilir niteliktedir. 

Konuşma dili Türkçe’dir. 

Çinici Arşivi’nin inceleneceği son program, 24 Ekim’de, SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 29 Eylül 2015 10:30
Bitiş: 29 Eylül 2015 16:45
Kent: Ankara
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler