+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Coğrafi Nesne

21 Mayıs 2015, 15:00
  defa okundu.

SALT Beyoğlu'ndaki "Boğaz" enstalasyonunun açılışı kapsamında 27 Mayıs Çarşamba akşamı konuşacak Neyran Turan, bu projesi ve diğer araştırmaları üzerinden mimarlık ve coğrafya arasındaki potansiyel ilişkileri irdeleyecek.

Coğrafi Nesne

Coğrafya profesörü Clarence Glacken'a göre, Antik Yunan'dan günümüze, "tasarlanmış bir dünya", "çevresel etkiler" ve "insanın coğrafi bir aracı olması" şeklinde üç temel coğrafi görüş bulunur. Yakın zamanda geliştirilen alternatif anlatı, iklim değişikliği tartışmalarına ve insanın yalnızca coğrafi değil, atmosferik ve jeolojik aracı olarak değerlendirildiği Antroposen fikrine dayanır. Buna paralel olarak, mimarlık ve ilintili tasarım alanlarında çevre fikrine dair güncel kavramlaştırmalar, yönetim, verimlilik ve performans kriterleri temelinde pozitivist bir yaklaşımla sunulmaktadır.

Bu bağlamda, çevreyi sistemik ve yönetilebilir bir olgu olarak görmek yerine, mimarlık alanında, çevre ve estetik arasında yeni ve incelikli bir diyaloğa olanak tanıyacak alternatif bir coğrafi tasavvurdan söz etmek mümkün müdür? Turan, bu soru odağında "Boğaz" enstalasyonu ile aynı soruya yanıt aradığı araştırma, yayın ve tasarım projelerini anlatacak.

Konuşma dili Türkçe'dir.

Görsel: Dar İstanbul Boğazı, Uluslararası tanker rotası (Neyran Turan'ın izniyle)

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 27 Mayıs 2015 19:00
Bitiş: 27 Mayıs 2015 21:00
Düzenleyen: SALT
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler