+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Kozmopolitizm "Mühendisliği": Geç 19. Yüzyıl Pera’sının İnşasında Altyapı, Uzmanlık ve Girişimcilik

28 Nisan 2015, 11:30
  defa okundu.

Conversations Seminerleri kapsamında K. Mehmet Kentel'in “Kozmopolitizm Mühendisliği: Geç 19. Yüzyıl Pera’sının İnşasında Altyapı, Uzmanlık ve Girişimcilik" başlıklı konuşması Kadir Has Üni. Cibali Kampüsü Galata Salonu’nda 30 Nisan 2015 saat 16.30’da.

Kozmopolitizm "Mühendisliği": Geç 19. Yüzyıl Pera’sının İnşasında Altyapı, Uzmanlık ve Girişimcilik

Etkinlik dili Türkçedir.

Özet

Geç 19 ve erken 20. yüzyıl Pera tarihi şimdiye kadar çoğunlukla bitmiş, hazır bir ürünün, nevi şahsına münhasır hikâyesi olarak anlatılageldi: 'Modern, kozmopolit bir kurtarılmış bölge'. Oysa Pera'nın 'kozmopolitliği', çok yönlü bir kentsel dönüşüm dinamiği içinde, canlı ve cansız aktörlerin kurduğu –ve bazı açılardan da bozduğu – bağlantılara dayanıyordu. Bu konuşma, Pera'nın kozmopolit bir kurtarılmış bölge olarak 'inşasında' etkili olmuş bu bağlantıları, farklı projelerde görev almış mühendisler üzerinden takip etmeyi amaçlıyor. İktidar, sermaye, teknoloji ve uzmanlık bilgisi arasında kilit bir pozisyon işgal eden bu mühendisler, kentsel dönüşüm sürecinin hem ideolojik hem de – her anlamda – 'maddi' tarafına dokunuyorlardı. Dolayısıyla onların gerçekleşen ve gerçekleşmeyen 'işlerine' bakmak, Pera'yı da hazır bir ürün olmaktan çıkartıp, bağlantı noktalarını ayrı ayrı inceleyebileceğimiz bir olguya dönüştürmeyi vaat ediyor.

Biyografi

Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Tarih bölümlerini bitirdi. Yüksek lisansını Oxford Üniversitesi'nin Tarih Bölümü'nde, İngiliz ve Avrupa Tarihi programında yaptı. 2012'den beri doktorasını Washington Üniversitesi Yakın ve Ortadoğu Çalışmaları programında yapıyor. 19. yüzyılın ikinci yarısında Beyoğlu'nda gerçekleştirilen altyapı projelerinin etkilerini kentsel dönüşüm ve mekânsal farklılaşma çerçevesinden ele aldığı tezinin araştırmalarına, Eylül 2014 ile Haziran 2015 arasında Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi bünyesinde burslu araştırmacı olarak devam ediyor. Araştırma ilgileri arasında şehir, teknoloji, oyun ve sömürgecilik tarihi sayılabilir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 30 Nisan 2015 16:30
Bitiş: 30 Nisan 2015 18:30
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler